Pyydyskartanon Billa Bong
Belgia lambakoer tervueren (TER)
s. 15.04.2020
Alustasin treenimist maast madalast. Õppisin liikuma erinevates kohtades nii linnas kui metsas. Päeval ja öösel. Turnima kivide otsas, palkidel, läbi kraavide ja loikude. Kõike ikka selleks, et minust võiks saada otsingukoer, kes ei kohku tagasi erinevates oludes. Lisaks hakkasin käima klubi Ipson kuulekuskoolituse trennis, kus peremees pidi selgeks saama palju erinevaid käske. Aasta ja 2 kuu vanuselt sooritasin kuulekuskoolituse esimese taseme.
Tänaseks on tehtud ka teine ja kolmas ehk kõrgeim tase. Seda kõrgemat taset lähen varsti jälle proovima, et saada veelgi paremat tulemust. Lisaks tegin ära ka BH mis näitab, et oskan käituda ühiskonnas inimeste, autode, ratturite ja teiste koertega.
Kui lubati otsingutrenni siis alustasin maa-alal kadunud inimeste otsimise harjutamisega. Otsingutreeningus tegeletakse minuga individuaalselt – Monika Rusing planeerib harjutused vastavalt minu tasemele. Treeningute käigus õpetatakse mulle oskused peidetud inimesest märku andmiseks, harjutatakse minu ja peremehe vahelist koostööd maastiku või varinguala suunatult läbiotsimiseks. Ühele treeningule kulutab peremees 3-4 tundi, sõltuvalt treeningus osalevate koerte arvust või harjutuste raskusastmest ja keerukusest vahel kauemgi. Kui aega üle ja ilm soe siis olen harjutanud Margot Luukase juhendamisel inimese päästmist veest, hulpiva paadi kaldale vedamist ning kaldalt nööri viimist hädasolijani. Olen teinud rahvusliku veepääste esimese taseme eksami -VP1.
Nüüdsest olen Eesti Otsingukoerte Klubi (EOKK. Otsingukoerad.ee) täieõiguslik liige. EOKK loodi Vabatahtliku Reservpäästerühma (kuhu samuti kuulun) koerajuhtide poolt. EOKK on liitunud ülemaailmse Rahvusvahelise Päästekoerte Organisatsiooniga IRO ning tegutseb IRO täisliikmena. Rahvusvahelised päästekatsed toimuvad päästekoerte eksamieeskirja IPO-R järgi. Kõikides alades on kolm taset. V- ehk valmisoleku tase. A tase ning kõige kõrgem ehk B tase. Mina olen teinud maa-ala otsingus ( RH-FL) ära nii V kui ka A taseme eksami. Metsast ja maastikult kadunud inimeste otsimine on pääste-ja otsingukoertele kõige rohkem päriselt tööd pakkuv ala, seda eriti just sügisesel marja- ja seenehooajal. Maa-alaotsingus otsib koer koerajuhi korraldusel etteantud aja jooksul läbi ettenähtud maa-ala, reageerides õhu kaudu levivale lõhnale. Vastavalt raskusastmele tuleb leida kõik peidetud figurandid. Juhul kui mõni neist jääb leidmata, siis positiivset eksamitulemust ei saavuta. Lisaks käisin 2022 aasta suvel võistlemas Soomes, kus tegin ära varinguotsingu ( RH-T) taseme V. Varinguotsingu all mõeldakse eelkõige otsingut rusudel või varisenud hoones, kus võimalikud ohvrid on mattunud rusude alla ega ole nähtaval.
Päästekoerte katset sooritades tuleb alati koos põhialaga sooritada ka kuulekuse ja osavuse harjutused. Korraga töötab platsil kaks võistluspaari, sel ajal kui üks paar sooritab platsil harjutusi peab teine koer lamama ühe koha peal. Kõrval liikumise ja püsilamamise ajal sooritatakse ka paugukatse, millele koer ei tohi reageerida. Paugukartlikkus ei ole pääste-ja otsingukoertel lubatud. Lisaks kohtub koer kõrvalkõnni harjutuses liikumisel läbi inimrühma kahe koeraga (emase ja isasega) ning peab jääma seejuures neutraalseks. Samuti peab koer laskma ennast võõral inimesel süles kanda, jäädes sealjuures rahulikuks.
Eelkatsel V-tasemel tuleb osavuses läbida pime tunnel, mille lõpuosas on kott, millest tuleb läbi tungida. Samuti tuleb ületada ebameeldivate materjalidega kaetud pinnas ja liikumatu puusild, sooritada liikumiselt lama koos juurdetulekuga ning demonstreerida distantsilt asendite vahetust. V-taseme katse läbimine on kohustuslik.
Tehniliselt keerukamad on A ja B taseme kuulekused, kus harjutused sisaldavad nõudlikumaid elemente nagu liikumiselt istu, peatusega juurdekutsumine, distantsilt seismatõusmine, võõra eseme toomine. Osavuses tuleb samuti läbida pime kott-tunnel, ületada liikuv puusild või rippsild B-tasemel, horisontaalne redel ja demonstreerida distantsilt juhitavust keskpunkti ja kolme laua vahel.
Eelmine talv käisin vaatamas Tiina Jürjo juures, mida kujutab endast agility ning tegin talv läbi trenni. Tiina ütles, et mul on kiirust, aktiivsust ning loomuomane tahe läbida takistusi. Õpin väga kiirelt ja olen väga tubli! Selgeks on saanud nii tõke, tunnel, slaalom kui ka muud takistused. Kui mul tuleb sisse viga siis tavaliselt on see peremehe süü. Tegin agilityga aga väikese pausi, kuni saan otsingus osavamaks ja iseseisvamaks.